Agendas

The 2015 Small Wind Conference Agenda

For a downloadable version, please click here

Monday, June 15

All day Exhibitor Set-Up
6:00–10:00 pm        Social & Games in Exhibit Hall • Poster Sessions Open

Day One • Tuesday, June 16

8:00–9:00       Registration & Breakfast
9:00        Welcome to the 11th Annual Event
9:15         Keynote Speaker: Roger Dixon
10:00      Break • Exhibit Hall Open

10:30       Session 1: New Wind Technology—Turbines
Moderator: Brent Summerville
Weaver Wind Energy, Concept to Reality in 5 Years-  Art Weaver, Weaver Wind
Digital Turbine in an Analog World, T701 Improvement-   Tony Nuzzo, Pika Energy
Small Turbine Design Challenges-   Kyle Wetzel, Wetzel Engineering

12:00¬1:00    Lunch in the Exhibit Hall

1:00     Session 2: New Wind Technology—Bits & Pieces
Moderator: Roy Butler
Slip Synchronous PMG-   Ernie Aylward, Stellenbosch Wind
Getting High: Lighter, Taller, Monopole Towers-   Tim Olsen, AnemErgonics
Zero Contact Transmission-  Bill Higdon, Windtech

2:00    Break • Exhibit Hall Open

2:30    Session 3: Compliance Ain’t Optional
Moderator: Jenny Heinzen
Acoustic Performance Testing on Small Wind Turbines-  Byron Neal, UL
NEC Update-  Rob Wills, Intergrid
IEEE1547: Change is Coming—Will you be Ready? – Robert Preus, NREL

3:30    Break • Exhibit Hall Open

4:00    Session 4: What’s Working; What Needs Work
Moderator: Mick Sagrillo
Northwest Wind Center’s Permitting Toolkit-  Mia Devine, NW SEED
Getting Involved—A Farmer/Consumer Turns Maintainer-  Phil Coombe, NY system owner
What’s New in Wind Site Assessments & Technology-  Charles Newcomb, Endurance Windpower
Adventures in Wind System Grounding—Tales From Afield-  Roy Butler, Four Winds Renewable Energy

5:30    Wrap-Up & Adjourn
6:00   10:00 Social in the Exhibit Hall

 

Day Two • Wednesday, June 17

7:30    Women of Small Wind Energy Breakfast
8:00    Registration & Breakfast
9:00    Welcome Back! Updates & Announcements

9:05    Session 5: SMART Wind—Reducing Installed Costs
Moderator: Trudy Forsyth
Panel of SMART Wind Consortium subgroup leaders:
Gary Harcourt, Great Rock Windpower, Mechanical systems subgroup
Roger Dixon, Skylands Renewable Energy, Support structures subgroup

10:15    Break • Exhibit Hall Open

10:45    Session 6: Manufacturer Updates
Moderator: Brent Summerville
Northern Power, Commercial DW and Community Wind-  Darrin Russell, NPS
Endurance: New Lessons, New Products-  Charles Newcomb, Endurance Windpower
Small Wind, Alive and Well-  Mike Bergey, BWC

11:45    Small Wind Conference Awards Ceremony
12:00-1:00    Lunch

1:00    Session 7: Off-Grid Applications
Moderator: Ian Woofenden
Comparing WT10 Performance: Tower vs. Building Mounted-  James Jarvis, APRS World
TriStar High-Voltage MPPT Controllers for Small Wind-  Douglas Grubbs, Morningstar Corp.
MidNite Classic/Clipper Combo for Wind-  boB Gudgel, MidNite Solar
Homebuilt & Off-Grid in Nebraska-  Dan Bartmann & Roy Rakobitsch
Hybrid Off-Grid Telecomm-  Chris Mishmash, Copper Valley Telecom

2:30 Break • Exhibit Hall Open

3:00    Session 8: Happening SWT Projects
Moderator: Trudy Forsyth
An overview of DOE Distributed Wind Program Bret Barker- New West Technologies
Preview of the 2014 Distributed Wind Market Report-  Alice Orrell, PNNL
US Support for Distributed Wind Technology Improvements-  Karin Sinclair, NREL
Distributed Wind Market Diffusion Model Results-  Robert Preus, NREL
Regional Resource Centers and Wind for Schools-  Suzanne Tegen, NREL
Lessons from a Small Wind Trial in Ireland-  Niall McMahon, Trinity College Dublin
Virginia Wind for Schools—A New Direction-  Jonathan Miles, James Madison Univ.

5:00    Conference Closing Notes
5:30    Tomorrow River Community Charter School “Renewsical” in Exhibit Hall
6:00–10:00    Social in the Exhibit Hall with NREL

Stay & Attend the 26th Annual Energy Fair! • June 19-21 • MREA • Custer, Wisconsin • midwestrenew.org/energyfair

 

.